You are here

Rev Norman Macleod

Rev Norman Macleod

Norman Macleod (1885-1966) was a son of John Macleod and Isabella Montgomery, 11 Habost.  In 1917 in Sydney, Cape Breton, Nova Scotia, Canada he married Annie Florence Macaulay from Canada.

Norman was educated at Kershader Public School and obtained a B.A. at the, University of Saskatchewan in 1914. He attended St Andrew's College Saskatoon and was  Licenced to preach by the Presbytery of Saskatoon 10th May 1916. Norman was Ordained and Inducted to Englishtown congregation in Sydney, Nova Scotia on 18th May 1916. He translated to Port Arthur, Ontario and then to Souris, Manitoba on 18th April 1923. 

Later that year he returned to Lewis and was Inducted at  Ceann Langabhat (Miavaig) in Uig, a Free Church, United Free Church and later Church of Scotland. Norman retired on 31st December 1962.

 

 

 

Title: Rev Norman Macleod
Record Type: People
Date of Birth: 26-11-1885
Date of Death: 25-02-1966
Date of Marriage: 30-07-1917
Occupation: Minister
Sex: Male
Bk Reference: CEP 1865
Record Maintained By: CEP
Subject Id: 13206